СРП - SRP - ENG
пријава: сервиси / webmail
претрага:
logo univerziteta
logo fakulteta
УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ
БИОЛОШКИ ФАКУЛТЕТ
naslovna slika

КАТЕДРА ЗА МИКРОБИОЛОГИЈУ

НАСТАВНИЦИ:

Др Славиша Станковић, редовни професор
Др Тања Берић, редовни професор
Др Биљана Николић, редовни професор
Др Бранка Вуковић Гачић, редовни професор
Др Стефана Цветковић, доцент
Др Оља Медић, доцент

САРАДНИЦИ:


ОСТАЛИ:


Теа Ганић, истраживач сарадник
Др Драгана Митић Ћулафић, научни саветник
Тамара Ранковић, истраживач сарадник
Др Стефана Вулетић, научни сарадник
Др Иван Николић, научни сарадник

Увођење предмета Микробиологија у наставу, на тадашњем ПМФ – Одсеку за Биолошке науке, а данашњем Биолошком факултету датира од 1977. године када се оснива Катедра за микробиологију у Институту за ботанику и Ботаничкој башти. Шеф Катедре, др Драга Симић, држи наставу из предмета Општа микробиологија, дајући му нов и савремен концепт. Од 1984. године започиње последипломска настава на смеру Биологија микроорганизама, а од 1987. године организује се и изборна област Биологија микроорганизама на основним студијама Биологија. Такође, Микробиологија се уводи и на студијске програме Молекуларна биологија и физиологија и Биохемија, а од школске 1997/98 године и на студијској групи Екологија и заштита животне средине са предметом Микробиологија и микробијална екологија. Од 2002. године изборна област Биологија микроорганизама организује се и изводи и на студијском програму Молекуларна биологија и физиологија.
Данас Катедра изводи наставу на свим нивоима акредитованих академских студија на Биолошком факултету. Предмет Микробиологија налази се у плану основних студија Биологија на сва три модула, док на мастер студијским програмима Биологија и Молекуларна биологија и физиологија изводи се настава на модулу Биологија микроорганизама. Катедра изводи наставу на специјалистички студијама на модулу Микробиологија и учествује у настави на модулима Генетика и Имунобиологија са микробиологијом. На докторским студијама, изводи наставу на модулу Микробиологија и учествује на модулима Генетика и Хидроекологија, као и на подмодулу Молекуларна микробиологија и биотехнологија. Од оснивања на Катедри је одбрањено више од 300 дипломских, мастер и специјалистичких радова, а наставници Катедре су били ментори или чланови комисије за одбрану 79 магистарских и више од 50 докторских дисертација.
Катедру данас чине наставници: др Славиша Станковић, редовни професор, шеф Катедре, др Бранка Вуковић-Гачић, редовни професор, др Тања Берић, редовни професор и др Биљана Николић, редовни професор, као и др Стефана Цветковић, асистент са докторатом, др Драгана Митић-Ћулафић, научни саветник, др Иван Николић, научни сарадник и др Оља Медић, научни сарадник. У раду Катедре учествују и  истраживачи сарадници Тамара Павловић и Стефана Ђукановић, као и истраживачи приправници Теа Ганић, Ива Росић и Марина Антељевић.
Чланови Катедре су аутори 7 универзитетских уџбеника и практикума:  Д. Симић (1988) Микробиологија I;  Д. Симић, Ј. Кнежевић (1984), Практикум из микробиологије;  Ј. Кнежевић-Вукчевић, Д. Симић (1997), Методе у микробиологији I; Ј. Кнежевић-Вукчевић, Б. Вуковић-Гачић, Д. Симић (2009) Основи биологије прокариота, Модул 2. Основи генетике прокариота;  С. Станковић (2012) Микробиологија одабраних станишта, дигитално издање; Т. Берић, Б. Николић (2014), Микробиолошки практикум, Универзитет у Београду-Биолошки факултет;  Ј. Kнежевић-Вукчевић, Б. Николић, Т. Берић, Б. Вуковић-Гачић, С. Станковић (2020) Микробиологија, Универзитет у Београду-Биолошки факултет.
Научни рад Катедре обухвата истраживања у области микробиологије, посебно генетике и екологије микроорганизама, биоконтроле, генотоксикологије, мутагенезе и антимутагенезе. Из ових области објављен је већи број ревијских и преко 200 научних радова у часописима и монографијама међународног значаја, као и домаћим часописима. На иницијативу Катедре основана су два центра: Центар за генотоксикологију и екогенотоксикологију 2013. године, са експертизом из области лабораторијског тестирања генотоксичности и антигенотоксичности, као и генотоксичног мониторинга различитих екосистема, а Центар за биоконтролу патогена и промоцију раста биљака 2021. године, са експертизом у областима биотехнолошких односно биотехничких решења уз помоћ микроорганизама, in vitro и in vivo тестове у комерцијалне и друге сврхе.












МАТЕРИЈАЛИ
Истраживачка област
проф. др Бранка Вуковић Гачић - библиографија 2009-2018
07.12.2018

Истраживачка област
проф. др Славиша Станковић - библиографија 2009-2018
07.12.2018

Истраживачка област
проф. др Тања Берић - библиографија 2009-2018
07.12.2018

Истраживачка област
проф. др Биљана Николић - библиографија 2009-2018
07.12.2018

Истраживачка област
др Драгана Митић Ћулафић - библиографија 2009-2018
07.12.2018





Универзитет у Београду
Биолошки факултет
Адреса: Студентски трг 16, 11158 Београд 118
Контакти
E-mail: dekanat@bio.bg.ac.rs
Copyright © 1873 - 2024 Биолошки факултет Универзитет у Београду