Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Биологија
Изборно подручје (модул) Зоологија
Врста и ниво студија Мастер академске студије, II ниво
Назив предмета Еволуциона морфологија
Наставник (за предавања) Ана Т. Ивановић
Наставник/сарадник (за вежбе)  
Наставник/сарадник (за ДОН)  
Број ЕСПБ 6 Статус предмета (обавезни/изборни) изборни
Услов  
Циљ
предмета
Циљ предмета је да студенти схвате значај изучавања морфолошке варијабилности као и соновних компоненти морфолошке варијабилности. Студенти треба да сагледају комплексност  морфолошких промена, као и основна ограничења еволуционих промена морфолошких структура.
Исход
предмета
По успешно завршеном курсу, очекује се да је студент способан да: Дискутује о претходно сеченим знањима о анатомији и морфологији и променам морфолошких структура током еволуционе историје животиња; Повезује значај морфолошке варијабилности и промена у онтогенетским путањама морфолошких целина са еволуционим променама. Дефинише алометријске промене облика као и процесе хетерохроније и хетеротопије. Разликује концепте морфолошке хомологије и аналогије.
Садржај предмета
Теоријска
настава
Упознавање студената са теоријским оквирима еволуционе морфологије, морфологијом као научном облашћу и основним принципима еволуционе морфологије, као што су: 1) одлике морфолошких целина (време диференцијације, величина, облик), 2) настанак морфолошких целина током онтогеније (однос генотипа и фенотипа, концепт морфотипа, адаптације и ограничења у настанку морфолошких целина), 3) однос структуре и функције, и однос функције и биолошке улоге, 4) еволуциони трендови и екогеографска правила, 5) морфолошке новине и стазе, 6) однос величине и облика морфолошких целина (алометрија), 7) хетрохронија и хетеротопија, као и 8) концепти хомологије (хомоплазије) и аналогије (анаплазије) у морфологији. 
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад)  
Литература
1 Ивановић, А. и Калезић, М. (2013). Еволуциона морфологија: теоријске поставке и геометријска морфометрија. Београд: Биолошки факултет.
2  
3  
4  
5  
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2     2  
Методе
извођења
наставе
Теоријска настава, радионице на задату тему, семинарски радови
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
50 писмени испит 50
практична настава   усмени испит  
колоквијуми      
семинари