Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Биологија
Изборно подручје (модул) Примењена генетика
Врста и ниво студија Мастер академске студије, II ниво
Назив предмета Генетичке основе оплемењивања организама
Наставник (за предавања) Марина М. Стаменковић-Радак
Наставник/сарадник (за вежбе) Марина М. Стаменковић-Радак
Наставник/сарадник (за ДОН) Марина М. Стаменковић-Радак
Број ЕСПБ 6 Статус предмета (обавезни/изборни) изборни
Услов  
Циљ
предмета
Да студенти схвате и развију способност разумевања принципа генетичких приступа и метода  у  стварању и гајењу биљака и животиња са жељеним особинама
Исход
предмета
Студент је оспособљен да дефинише и повеже основне појмове квантитативне генетике. Успешно примењује стечено знање у решавању рачунских проблема везаних за квантитативно генетичке параметре у оплемењивању. Разуме и анализира предности традиционалних и савремених молекуларно генетичких приступа у оплемењивању и вреднује значај диверзитета аутохтоних врста. Манипулише основним статистичким софтверима у решавању рачунских задатака квантитативне генетике 
Садржај предмета
Теоријска
настава
Биолошки и економски појам и значај оплемењивања организама. Квантитативне особине, популација и узорак. Компоненте генетичке и фенотипске варијабилности   Адитивни ефекат гена. Варијанса из доминансе и интеракције алела. Интеракција генотипа и средине - норме реакције генотипа. Генетичке и фенотипске корелације. Херитабилност у ужем и ширем смислу. Вештачка селекција; типови селекције и промена параметара који је одређују. Генотипска и оплемењивачка вредност. Инбридинг - добијање линија, сорти, култивара. Хетерозис - добијање хибрида.  Методе мутагенезе у оплемењивању. Полиплоидија у оплемењивању. Примена нових технологија у оплемењивању организама. Генетички модификовани организми. Мапирање QTL. Генетички ресурси, аутохтоне популације и конзервација биодиверзитета врста које се користе у оплемењивању. 
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Обука у коришћењењу одговарајућих статистичких пакета у обради података и рачунању параметара квантитативне генетике. Дистрибуције  особина. Основе aнализе варијансе и коваријансе. Коефицијент херитабилности. Коефицијент инбридинга. Генотипска и оплемењивачка вредност. Квантитативно генетичке и молекуларно генетичке методе у оплемењивању организама-демонстрација метода у лабораторији и пољу кроз посете релевантним институтима. 
Литература
1 Анђелковић, М., М. Стаменковић-Радак. 2013.Гени у популацијама. Биолошки факултет, Београд.
2 Falconer, D.S., F.C. MacKay. 1996. Introduction to Quantitative genetics. Pearson. Prentice Hall.
3 Hall, SJG. 2004. Livestock Biodiversity:genetic resources for the farming of the future.Blackwell Publ.
4 Acquaah G. 2007. Principles of plant genetics and breeding.Blackwell Publ.
5  
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2 1 1    
Методе
извођења
наставе
Предавања. Рачунске вежбе уз коришћење једноставних статистичких софтвера. Индивидуално решавање кратких проблема - предлагање решења конкретних проблема у програму оплемењивања, писмено.  Домаћи задаци. Демонстрација сложенијих метода и технологија - посета релевантним институцијама.
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
10 писмени испит 30
практична настава 10 усмени испит 10
колоквијуми 20    
семинари 20