Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Биологија
Изборно подручје (модул) Зоологија
Врста и ниво студија мастер академске студије
Назив предмета Медицинска ентомологија
Наставник (за предавања) Снежана М. Томановић
Наставник/сарадник (за вежбе)  
Наставник/сарадник (за ДОН)  
Број ЕСПБ 6 Статус предмета (обавезни/изборни) изборни
Услов нема
Циљ
предмета
Стицање знања о инсектима и другим сродним артроподама које су од значаја за здравље људи, механизмима њиховог утицаја, разноврсности патогена које преносе и обољењима која могу да узрокују као и савременим мерама превенције, заштите и контроле.
Исход
предмета
Студент познаје механизме којима инсекти и друге сродне артроподе утичу на здравље људи. У стању је да препозна медицински најзначајније групе инсеката и сродних артропода, познаје њихово распрострањење, утицај на здравље човека, патогене које преносе и болести које ти патогени могу да изазову. Студент је упознат са савременим и адекватним мерама превенције, заштите и контроле медицински значајних инсеката и сродних артропода.   
Садржај предмета
Теоријска
настава
Увод у медицинску ентомологију. Механизми деловања инсеката и сродних артропода на здравље људи-директно и индиректно. Векторска улога инсеката. Комарци-медицински значајне врсте, распрострањење, векторски потенцијал и патогени. Муве-медицински значај, врсте, распрострањење, обољења која изазивају. Флеботомине--медицински значај, врсте, распрострањење, обољења која изазивају. Ваши-медицински значај, врсте, распрострањење, обољења која изазивају. Буве-медицински значај, врсте, распрострањење, обољења која изазивају. Крпељи-медицински значај, врсте, распрострањење, обољења која изазивају. Гриње-медицински значај, врсте, распрострањење, обољења која изазивају. Остале медицински значајне артроподе. Методе превенције, заштите и контроле.
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) 1. Методе у истраживању директног и индиректног деловања медицински значајних инсеката и сродних артропода. 2.Препознавање најзначајнијих група инсеката и сродних артропода од медицинског значаја. 3. Детекција узрочника лајмске болести, спирохета Borrelia burgdorferii sensu lato у крпељима. 
Литература
1 Mike Service (2012). Medical entomology for students. Cambridge University Press
2 Schmidt GD & Roberts LS. (2006). Foundations of parasitologyMcGraw-Hill International Edition.
3 Ревијски радови из области
4 Милутиновић М, Радуловић Ж, Петровић З, Томановић С. (2012). Крпељи (Acari: Ixodidae, Argasidae) Србије. Српска академија наука и уметности, Београд
5 Брајковић М. (2007). Паразитске и отровне животиње.
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2 1   2  
Методе
извођења
наставе
Предавања уз Power Point презентацију; Континуиране консултације; Практичне вежбе; Провера остварености исхода писменим испитом.
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
  писмени испит  
практична настава 20 усмени испит 40
колоквијуми 40    
семинари