Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Екологија
Изборно подручје (модул) Екологија; Заштита животне средине
Врста и ниво студија Мастер академске студије, II ниво
Назив предмета Теренски практикум - eкологија 2
Наставник (за предавања) Дмитар В. Лакушић; Слободан Д. Јовановић; Душко С. Ћировић; Александар Е. Хегедиш; Александар С. Ћетковић
Наставник/сарадник (за вежбе) Дмитар В. Лакушић; Слободан Д. Јовановић; Душко С. Ћировић; Александар Е. Хегедиш; Александар С. Ћетковић; Александра Ж. Пенезић; Срђан В. Суботић
Наставник/сарадник (за ДОН)  
Број ЕСПБ 5 Статус предмета (обавезни/изборни) обавезни
Услов  
Циљ
предмета
Савладавање и утврђивање елемената теоријски обрађених еколошких, биогеографских и заштитарских садржаја кроз практичан теренски рад: упознавање са елементима екосистемског и предеоног диверзитета централног Балкана, као једног од најзначајнијих центара биодиверзитета у Европи, и са основним правилностима дистрибуције и специфичностима флоре и фауне овог подручја.
Исход
предмета
Студенти су оспособљени за: свеобухватно сагледавање основних еколошких феномена и процеса у реалном природном окружењу, посебно везаних за проблеме, потребе и могућности заштите природе и биодиверзитета Балкана, као и примену различитих метода теренског рада и обраде геопросторних података, посебно у истраживањима маршрутног типа.
Садржај предмета
Теоријска
настава
Предмет Теренски практикум - eкологија 2, као наставак програмских садржаја предмета Теренски практикума - eкологија 1 који се реализује на основним студијама, такође је фокусиран на структурне и функционалне карактеристике, динамизам, класификацију и географски распоред најважнијих типова копнених слатководних и маринских екосистема, заједница, станишта и предеоних целина, али обухвата знатно шири просторно-висински градијент – од околине Београда, преко унутарконтиненталних Динарида централне и западне Србије и Црне Горе, до Медитерана у Црној Гори, односно, од литорала Јадранског мора (дубина око –30 м) до алпијске зоне високих планина (преко 2000 м н.в.). У складу са тим, спектар конкретних тема и обухваћених садржаја (едификаторске и друге карактеристичне врсте, ендемична и реликтна флора и фауна; угрожене и заштићене врсте; карактер нарушености екосистема и проградационо-деградациони процеси; различити аспекти и проблеми заштите животне средине; методологија прикупљања и процесуирања еколошких и флористичко-фаунистичких података; аспекти методологије еколошких истраживања у демекологији, ценологији и екосистемологији; вођење теренске евиденције и презентација теренских извештаја; мини-студије одабраних случајева) односи се на знатно шири диверзитет врста, екосистема и регионалних ситуација. Значајан аспект теренске наставе је посета већем броју заштићених природних добара Србије и Црне Горе (4 национална парка, 2 UNESCO резервата природне и културне баштине и десетак заштићених подручја нижег ранга), те упознавање са њиховим стањем, проблемима и перспективама.
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Организација и реализацијa теренског рада у области екологије, биогеографије и заштите животне средине; методологија прикупљања и процесуирања флористичко-фаунистичких података, као и аспекти методологије еколошких истраживања у ценологији и предеоној екологији (формирање и организација збирки примерака и архива дигиталних записа, базе података, геореференцирање, теренски извештаји, дигитализација предеоних елемената, итд); мини-студије одабраних случајева.
Литература
1 Lakušić, D. et al. (2015): Terenski praktikum 2 (iz oblasti ekologije, biogeografije i zaštite životne sredine). Terenska nastava za studente Master studija. - Biološki fakultet Univerzitet u Beogradu
2 Đurović, S., Lakušić, D. (2015):  KLJUČ ZA IDENTIFIKACIJU STANIŠTA. Materijal za realizaciju praktične nastave i pripremu kolokvijuma iz predmeta Ekosistemi i staništa Srbije i Balkanskog poluostrva. - Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu.
3 Ћетковић, А. Лакушић, Д., Била-Дубаић, Ј. & Пенезић, А. 2014-2015. Презентација са садржајима теренске наставе – екосистеми и предели, флора, фауна и методе. Биолошки факултет Универзитета у Београду (неауторизовано електронско градиво).
4  
5  
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
1 3      
Методе
извођења
наставе
Кратка теоријска настава (ex-катедра и на самом терену), практични теренски рад студената на сакупљању флористичких, фаунистичких и еколошких података, као и њиховој информатичкој и геопросторној обради.
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
10 писмени испит 30
практична настава 20 усмени испит 40
колоквијуми      
семинари