Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Екологија
Изборно подручје (модул) Екологија; Заштита животне средине
Врста и ниво студија Мастер академске студије, II ниво
Назив предмета Заштита биодиверзитета
Наставник (за предавања) Александар С. Ћетковић; Марко С. Сабовљевић
Наставник/сарадник (за вежбе) Александар С. Ћетковић; Марко С. Сабовљевић
Наставник/сарадник (за ДОН)  
Број ЕСПБ 5 Статус предмета (обавезни/изборни) обавезни
Услов  
Циљ
предмета
Синтетичко сагледавање проблематике очувања биодиверзитета: основних аспеката разноврсности и функционалности компоненти, карактера антропогеног нарушавања и статуса угрожености, значаја који њихово очување има за опстанак природних система биосфере и људског друштва, те приступа у решавању проблема.
Исход
предмета
Студенти ће: разумети концепте и методологију заштите биодиверзитета као фундаменталне и примењене дисциплине; интегрисати знања стечена на другим биолошким дисциплинама, а релевантних за контекст угрожености и заштите биодиверзитета; бити оспособљени да критички размишљају и у пракси примењују своја знања у заштити природе на националном и локалном нивоу.
Садржај предмета
Теоријска
настава
Појам биодиверзитета у контексту заштите животне средине. Компоненте биодиверзитета (гени, врсте, екосистеми); организациони нивои биолошких система, еколошки и еволуциони аспекти функционисања и деградације, природне и антропогене скале изумирања. Инвентаризација и карактеризација биодиверзитета; центри ендемизма и «вруће тачке» високог биодиверзитета. Стање нарушености, параметри и трендови губитка биодиверзитета, процене статуса и ризика; IUCN категоризација угрожености врста, «црвене» листе и књиге. Основни чиниоци нарушавања биодиверзитета («HIPPO+» концепт). Деградација генофонда дивљих и доместификованих врста, генетички ресурси и потенцијали биотехнологије; еколошки ризици ГМО. Стабилност, отпорност и проблем очувања функционалности екосистема. Екосистемски приступ и концепт «екосистемских услуга»; принцип одрживог коришћења биолошких ресурса. Интегративни концепт заштите популација, врста, екосистема и предела; заштићена подручја, еколошке мреже, in situ и ex situ заштита биодиверзитета. Индикатори и мониторинг биодиверзитета. Етички, социо-економски, политички, легислативни и стручни аспекти очувања биодиверзитета – проблеми и ограничења на глобалном, националном и локалном нивоу: међународне конвенције, активности и програми, институције и организације, стратегије, национално законодавство и пракса. 
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) IUCN категоризација угрожености врста: прорада критеријума за процену статуса. Савремене методе и технологија у инвентаризацији у процени статуса. Еx-situ и in-situ заштита биодиверзитета – прорада примера. Међународна и национална легислатива у категоризацији и заштити врста и подручја: проблеми и перспективе, примери из праксе заштићених подручја у Србији и Црној Гори; успостављање и одржавање еколошких мрежа. Домаћи и међународни примери истраживања и активности на заштити биодиверзитета.
Литература
1 Primack, R. B., Milić, D., Radenković, S., Obreht, D., Bijelić-Čabrilo, O., Vujić, A. (2015). Uvod u konzervacionu biologiju. Univerzitet u Novom Sadu.
2 Hunter, M. L., Jr. & Gibbs, J. P. (2007). Fundamentals of Conservation Biology (3rd edition). Blackwell Publishing Ltd.
3 Пешић, В. & Петровић, Д. (2013). Увод у конзервациону биологију. Универзитет Црне Горе, Подгорица.
4 Анђелковић, М. (ур.) 2005. Биодиверзитет на почетку новог миленијума, Српска академија наука и уметности/САНУ, Београд.
5 КЕГБ & КЕГЖ (2011-2015). Заштита биодиверзитета - хрестоматија елекронских материјала за предавања и вежбе. Биолошки факултет Универзитета у Београду.
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2 2      
Методе
извођења
наставе
Предавања, теоријске и практичне вежбе, консултације, семинари.
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
10 писмени испит  
практична настава 15 усмени испит 55
колоквијуми      
семинари 20