Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Молекуларна биологија и физиологија
Изборно подручје (модул) Експериментална биомедицина
Врста и ниво студија Мастер академске студије, II ниво
Назив предмета Биомедицинска екофизиологија
Наставник (за предавања) Небојша И. Јаснић
Наставник/сарадник (за вежбе)  
Наставник/сарадник (за ДОН)  
Број ЕСПБ 6 Статус предмета (обавезни/изборни) изборни
Услов  
Циљ
предмета
Циљ предмета Биомедицинска екофизиологија је да студенти схвате корелацију организма и промена вредности физичких параметара спољашње средине као и начине прилагођавања организма на те промене ангажовањем одговарајућих физиолошких и понашајних механизама.
Исход
предмета
Након завршеног курса из Биомедицинске екофизиологије студенти ће бити у стању да препознају и опишу најзначајније факторе спољашње средине који изазивају промене функционисања физиолошких система организма. Поред тога, моћи ће да повежу деловање тих фактора са одговарајућим стратегијама и могућностима организма за прилагођавање. На крају, биће у стању да процене капацитет организма за успешно прилагођавање променама вредности разних физичких параметара спољашње средине.
Садржај предмета
Теоријска
настава
Ефекти промењеног барометарског притиска: карактеристике транспорта и размене 02 и CО2 у крви и ткивима; могућности прилагођавања живота условима промењеног барометарског притиска; типови хипоксија; деловање хипоксије на организам; адаптација и дезадаптација на висину; физиологија респираторног и циркулаторног система при надпритиску; декомпресиона болест.
Космичка екофизиологија: карактеристике космоса; фактори средине у космосу; бестежинско стање; утицај нулте гравитације на неуровестибуларни систем; поремећаји кардиоваскуларног система при нула гравитацији; промене коштано-мишићног система у условима нула гравитације; убрзање; децелерација; радиобиологија: космичко, природно и вештачко зрачење; деловање зрачења на неживе и живе системе; радиоосетљивост и радиорезистентност; радијациона болест; мождании обиик радијационе болести; хематолошки облик радијационе болести; заштита од зрачења.
Биомедицинска основа деловања реактивних врста кисеоника и антиоксидативних компоненти.
Екотоксикологија: најважнији извори загађења екосистема; фактори који утичу на токсичност супстанци; путеви продирања токсина у организам и њихова судбина; однос између биотрансформације и елиминације токсина и њихове токсичносии; акутна, субхронична и хронична токсичност
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Проучавање савремене научне литературе у потрази за истраживањима која су у вези са наставном темом.
Литература
1 Радојичић, Р. (2006). Општа екофизиологија. Завод за уџбенике, Београд
2 Штајн, А., Жикић, Р., Саичић, З. Екофизиологија и екотоксикологија животиња. (2007). ПМФ Крагујевац
3 Bradshaw, D. (2003). Vertebrate ecophysiology - An Introduction to its Principles and Applications. Cambridge University Press
4  
5  
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2   2    
Методе
извођења
наставе
Предавање, консултативна настава, дискусије
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
30 писмени испит 20
практична настава   усмени испит 30
колоквијуми      
семинари 20