Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Биологија
Изборно подручје (модул) Биологија, Екологија
Врста и ниво студија Основне академске студије, I ниво
Назив предмета Алгологија
Наставник (за предавања) др Јелена Ж. Кризманић
Наставник/сарадник (за вежбе) др Сања И. Шовран, Драгана Д. Предојевић
Наставник/сарадник (за ДОН) /
Број ЕСПБ 5 Статус предмета (обавезни/изборни) обавезни
Услов /
Циљ
предмета
Циљ предмета је да студенти упознају типове ћелија, талуса и размножавања алги и схвате разлике између њих, да се упознају са различитим начинима  исхране алги, да схвате корелацију између алги и њихове животне средине кроз екологију и распрострањење и упознају се са еволуцијом, класификацијом, улогом и значајем алги у природи и за човека.
Исход
предмета
Након успешно завршеног предмета студенти су (би требало да буду) оспособљени да: препознају типове ћелија и талуса алги; категоришу групе пигмената, типове исхране и размножавања алги; повежу основне факторе животне средине са адаптацијама и распрострањењем алги; усвоје савремене постулате о еволуцији алги; идентификују типичне припаднике различитих група алги и објасне улогу алги у природи и њихов значај за човека. Студенти су (би требало да буду) оспособљени за самосталано руковање светлосним микроскопом и коришћење трајних микроскопских препарата алги.
Садржај предмета
Теоријска
настава
Историјат алгологије у свету и код нас, место алги у систему живог света, грађа ћелија и талуса код алги, типови размножавања алги, исхрана и резервне супстанце код алги, пигменти алги и хроматска адаптација, еволуција алги, карактеристике прокариотских и еукариотских раздела алги и њихова класификација до нивоа реда са типичним припадницима, еколошки типови алги и њихове прилагођености на услове средине, улога алги у природи и њихов значај за човека.
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Упознавање са грађом, функцијом и микроскопским техникама везаним за светлосни микроскоп. Типови грађе ћелија алги - одабрани представници. Морфолошки типови организације талуса алги - одабрани представници. Упознавање са одабраним представницима прокариотских и екукариотских раздела алги, специфичностима у њиховој морфологији и анатомији талуса, размножавању, екологију, распрострањењу и класификацији до нивоа реда. Практични рад са трајним микроскопским препаратима и хербарским узорцима  одабраних представника алги.
Литература
1 Цвијан, М. (2013). Алгологија. Београд: Биолошки факултет.
2 Кризманић, Ј., Шовран, С. и Субаков-Симић, Г. (2012). Практикум из алгологије. Београд: Биолошки факултет.
3 Temniskova, D.N. & Stojneva, M.P. (2011). Algologia. Tom 1. & Tom 2. Sofija: Sistematična čast. Pensoft.
4 Lee, Р.Е. (2008). Phycology (4th edition). Cambridge: Cambridge University Press.
5 Barsanti, L. & Gualtieri, P. (2014). Algae: Anatomy, Biochemistry and Biotechnology, Second Edition. London: CRC Press.
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2 2      
Методе
извођења
наставе
Теоријска настава са Power Point презентацијама. Практична настава са Power Point презентацијама, микроскопским препаратима и хербарским материјалом. 
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
  писмени испит  
практична настава 20 усмени испит 45
колоквијуми 35    
семинари