Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Биологија
Изборно подручје (модул) Биологија, Молекуларна биологија и физиологија
Врста и ниво студија Основне академске студије, I ниво
Назив предмета Динамичка биохемија
Наставник (за предавања) Ђорђе А. Фира, Јелена М. Лозо
Наставник/сарадник (за вежбе) Ђорђе А. Фира, Јелена М. Лозо
Наставник/сарадник (за ДОН)  
Број ЕСПБ 7 Статус предмета (обавезни/изборни) Oбавезни
Услов Општа хемија, Органска хемија
Циљ
предмета
Циљ наставе на предмету је упознавање с биохемијским механизмима који омогућавају функционисање живог система и директном везом с молекуларном биологијом. Приказани су динамички аспекти структуре и метаболизма биомолекула, који су основа функционисања живих система. Различити аспекти регулација биохемијских процеса у живим системима су приказани кроз молекуларне механизме деловања ензима. Ензими су приказани као ефектори метаболичких реакција и дати су елементи организовања њихове нативне конформације и регулације. Дају се сви аспекти процеса катаболизма и анаболизма биомолекула, укључујући и регулацију тих процеса. Део предмета објашњава на који начин живи системи конзервирају и користе енергију из спољашње средине, поштујући законе термодинамике.
Исход
предмета
На овом предмету студенти треба да овладају знањем које омогућава да се разуме како колекција неживих молекула присутних у живом систему међусобно интерагује да оформи, одржи и обнавља живо стање – ћелију. Поред тога, усвојиће и концепт посматрања живог система као отвореног и динамичног система у константној интеракцији са околином, као и дефинисање метаболизма као укупног промета материје и енергије у живом систему.
Садржај предмета
Теоријска
настава
Структура биомолекула (протеини, липиди, угљени хидрати, нуклеиинске  киселине); Увод у ензимологију, ензимска кинетика, каталитички механизми ензима; Увод у метаболизам; Оксидативна фосфорилација; Главни метаболички путеви катаболизма  и амфиболизма (Гликолиза, Кребсов циклус, Пут пентозо фосфата, Оксидација масних киселина); Метаболички путеви синтезе биомолекула (сахариди, масне киселине и липиди, аминокиселине, нуклеотиди). Регулација метаболичких процеса.
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Пуфери, индикатори и pH вредност; Угљени хидрати; Протеини, колориметријско одређивање концентрације протеина ; Изоловање и одређивање концентрације ДНК и РНК; Утицај различитих фактора на одвијање ензимске реакције на примеру хидролизе скроба амилазом; Одређивање активности трипсина; Одређивање активности ДНК-азе, алкалне фосфатазе и фосфорилазе. 
Литература
1 „ДИНАМИЧКА БИОХЕМИЈА“, аутори: Љубиша Тописировић,Ђорђе Фира, Јелена Лозо, Биолошки факултет, 2010  
2 „BIOCHEMISTRY“, аутори: Donald Voet and Judith G. Voet, John Wiley and Sons, INC, 2011 
3 „LEHNINGER PRINCIPLES OF BIOCHEMISTRY“, аутори: David L. Nelson and Michael M. Cox, WH Freeman & Co., 2013.
4 "ЕКСПЕРИМЕНТАЛНА БИОХЕМИЈА - ПРАКТИКУМ", аутори: Светлана Радовић, Јелена Лозо, Душан Кецкаревић, Биолошки факултет, 2011
5  
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
3 3      
Методе
извођења
наставе
Предавања, лабораторијске вежбе
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
  писмени испит  
практична настава   усмени испит 50
колоквијуми 50    
семинари