Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Биологија
Изборно подручје (модул) Биологија; Молекуларна биологија и физиологија. 
Врста и ниво студија Основне академске студије, I ниво
Назив предмета Експерименталне методе у физиологијии молекуларној биологији биљака
Наставник (за предавања) Анета Д. Сабовљевић, Ивана Ч. Драгићевић, Душица А. Јаношевић
Наставник/сарадник (за вежбе) /
Наставник/сарадник (за ДОН) Милорад M. Вујичић, Деса Терзија
Број ЕСПБ 5 Статус предмета (обавезни/изборни) изборни
Услов  
Циљ
предмета
Стицање практичних знања о методама гајења биљака, прикупљању и припреми биљног материјала за физиолошке експерименте, као и о основним принципима рада у лабораторији и поставке експеримента у физиологији и молекуларој биологији биљака. Студенти ће се упознати и стећи теоријско знање о савременим методама које се користе у експерименталном раду у физиологији и молекуларној биологији биљака.
Исход
предмета
Курс оспособљава студенте за рад у истраживачким лабораторијама.
Садржај предмета
Теоријска
настава
Принципи рада у лабораторији: организација лабораторије за физиологију биљака; лабораторијска опрема; правила рада у лабораторији.  Раствори и хранљиве подлоге; лабораторијска правила поступања са опасним хемикалијама и биолошким материјалом. Микроскопске технике и њихова примена у физиологији биљака. Инструменталне хемијске методе које се користе у физиологији и молекуларој биологији биљака. Методе култивације виших биљака: прикупљање и чување биљног материјала за култивацију; Хидрипоне културе; гајење виших биљака у контролисаним условима (стакларе и фитотрони); In vitro култура виших биљака. Нутритивни и хормонални фактори који утичу на одржавање култура виших биљака; макро- и микро-елементи - минерални раствори; Методе стерилизације хранљивих подлога. Примена култура виших биљака у експименталним истраживањима и заштити угрожених и ендемичних врста; комерцијална примена култура виших биљака. Банка семена. Криопрезервацја. Методе анализе протеина. Електрофореза (електрофореза у полиакриламидом гелу, SDS-PAGE електрофореза, изоелектрично фокусирање, дводимензионална електрофореза). Употреба ДНК и РНК молекула у молекуларној биологији биљака; Трансфер гена; Типови и методе трансформације биљака и примена у биотехнологији. 
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Раствори и разблажења. Хранљиве подлоге.  Хидропоне културе. Стерилизација биљног материјала и хранљивог медијума. Успостављање in vitro културе вших биљака. Основне метое манипулисања у условима in vitro. Аклиматизацја биљака. Методе микроскопирања. Методе криопрезервације биљног материјала. Екстракција протеина и биљног ткива и одређивање концентрациј протеина. SDS-електрофореза, бојење гелова. Изоловање ДНК из биљног ткива и одређивање количине ДНК.  
Литература
1 Нешковић, М., Коњевић, Р. и Ћулафић, Љ. (2010). Физиологија биљака. Београд: ННК-Интернационал
2 Slater, A., Scott, N., Fowler, M. (2004). Plant biotechnology. Oford University Press. 
3 Pierik, R.L.M. (1997). In vitro culture of higher plants. Dordrecht, Boston, London: Kluwer Academic Publishers
4  
5  
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2 0 2 / /
Методе
извођења
наставе
теоријска предавања, експерименталне вежбе (ДОН), семинарски рад
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
10 писмени испит /
практична настава 10 усмени испит 50
колоквијуми /    
семинари 30