Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Биологија
Изборно подручје (модул) Молекуларна биологија и физиологија
Врста и ниво студија Основне академске студије, I ниво
Назив предмета Ендокринологија
Наставник (за предавања) Небојша И. Јаснић
Наставник/сарадник (за вежбе) Ива В. Лакић
Наставник/сарадник (за ДОН)  
Број ЕСПБ 6 Статус предмета (обавезни/изборни) обавезни
Услов остварен услов предиспитних обавеза из Физиологије животиња
Циљ
предмета
Циљ предмета Ендокринологија је да студенти разумеју значај и улогу ендокриног система у адаптационим процесима организма током одговора на промене у спољашњој и унутрашњој средини.
Исход
предмета
Након завршеног курса из Ендокринологије студенти ће бити у стању да наведу и објасне улоге компоненти ендокриног система. Поред тога, моћи ће да повежу раније стечена знања о принципима функционисања физиолошких система са регулаторном функцијом ендокриног система. Такође, моћи ће да анализирају разна патолошка стања која се јављају као последица поремећене функције појединих физиолошких и ендокриних механизама. На крају, биће оспособљени за извођење основних експерименталних техника у области ендокрине физиологије.
Садржај предмета
Теоријска
настава
Опште карактеристике функционисања ендокриног система и еволуција ендокрине регулације. Концепт хомеостазе и улога хормона у њеном одржавању. Повратна контрола регулације функционисања ендокриног система. Синтеза хормона, подела према хемијској структури и типови секреције. Молекуларни механизми деловања хормонa. Неуроендокрина регулација, хипоталамо-хипофизни систем – улога у комуникацији са средином. Физиологија хормона неурохипофизе, аденохипофизе, штитасте жлезде, панкреаса, надбубрега, полних жлезда. Хормонска контрола хомеостазе калцијума. Значај хормона у биолошким адаптацијама.  Хормони и стрес. Основи ендокрине патофизиологије.
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Основни принципи функционисања ендокриног система; Утврђивање улоге хипоталамуса, хипофизе и циљне ендокрине жлезде у испољавању вертикалне негативне повратне спреге; Улога хормона штитасте жлезде у одржавању базалног метаболизма; Одређивање концентрације слободних масних киселина (СМК) у крви; утицај хормона штитасте жлезде на концентрацију СМК; Одређивање концентрације холестерола у крви; холестерол као полазно једињење у биосинтези стероидних хормона; Одређивање концентрације глукозе у крви, утицај инсулина и глукокортикоида на гликемију, тест оптерећења глукозом; Улога хормона у процесима репродукције.
Литература
1 Петровић, В. & Цвијић, Г. (1997). Ендокринологија – општа и упоредна. Београд: Завод за уџбенике и наставна средства
2 Цвијић, Г. Ендокринологија - неауторизована скрипта
3 Molina, П. (2010). Endocrine Physiology. McGraw-Hill
4 Boron, W. & Boulpaep, E. (2012). Medical physiology: a cellular and molecular approach. Saunders, Elsevier
5  
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2 2      
Методе
извођења
наставе
Предавање, консултативна настава, практичан рад, 
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
10 писмени испит 50
практична настава 20 усмени испит 20
колоквијуми      
семинари