Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Биологија
Изборно подручје (модул) Екологија
Врста и ниво студија Основне академске студије I ниво
Назив предмета Хидроекологија
Наставник (за предавања) Јасмина М. Крпо-Ћетковић; Гордана В. Субаков-Симић
Наставник/сарадник (за вежбе) Драгана Д. Предојевић; Срђан В. Суботић
Наставник/сарадник (за ДОН)  
Број ЕСПБ 6 Статус предмета (обавезни/изборни) обавезни
Услов Основи екологије; Општа екологија животиња
Циљ
предмета
Упознавање са функционалним односима и продуктивитетом акватичних заједница у слатководним и маринским екосистемима под утицајем физичког, хемијског и биотичког окружења. Упознавање са акватичним организмима, њиховим међусобним интеракцијама и интеракцијама са абиотичким окружењем, продукционим односима на различитим трофичким нивоима, као и аспектима рационалног коришћења, загађивања и заштите слатководних и маринских екосистема.
Исход
предмета
Студенти ће знати да дефинишу основне принципе екологије слатководних и маринских екосистема. Умеће да разликују и објасне животне форме хидробионата, као и структурне и функционалне карактеристике планктонских, бентоских и нектонских заједница. Научиће да анализирају еколошке аспекте заштите акватичних екосистема и да препознају антропогену еутрофикацију и различите типове загађења, као и да примене екосистемски приступ у заштити водних ресурса.
Садржај предмета
Теоријска
настава
Основне морфолошке, физичке и хемијске карактеристике слатководних и маринских екосистема. Животне форме хидробионата. Структурне и функционалне карактеристике планктонских, бентоских и нектонских заједница. Животна подручја у слатководним и маринским екосистемима. Примарна и секундарна продукција. Продукциони односи на различитим трофичким нивоима. Загађивање, еколошки аспекти и заштита акватичних екосистема. Антропогена еутрофикација. Типови загађивача и трансфер кроз екосистем. Биолошко самопречишћавање вода. Водни ресурси и њихово коришћење. Одрживи развој водних ресурса и екосистемски приступ.
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Методе узорковања у хидроекологији. Фитопланктонске заједнице. Заједнице фитобентоса. Епифите. Макрофите. Одређивање индекса сапробности. Израчунавање индекса диверзитета на узорцима зоопланктона. Матрице заједнице. Семинарски радови.
Литература
1 Субаков-Симић, Г. & Крпо-Ћетковић, Ј. (2015). Хидроекологија. Неауторизoвани приручник (CD верзија). Биолошки факултет, Универзитет у Београду. 
2 Moss, B. (1998). Ecology of Fresh Waters. Blackwell Publishing, Oxford, 557 pp.
3 Wetzel, R. G. (1983). Limnology. Saunders College Publishing, Philadelphia, 753 pp.
4 Nybakken, J. W. (2001). Marine Biology. Benjamin Cummings, San Francisco, 516 pp.
5  
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
3 2      
Методе
извођења
наставе
Предавања, вежбе, семинарски радови.
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
6 писмени испит  
практична настава 8 усмени испит 44
колоквијуми 32    
семинари 10