Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Биологија
Изборно подручје (модул) Екологија
Врста и ниво студија Основне академске студије, I ниво
Назив предмета In vitro култура биљних ћелија и ткива
Наставник (за предавања) Ивана Ч. Драгићевић
Наставник/сарадник (за вежбе) /
Наставник/сарадник (за ДОН) Милорад M. Вујичић, Деса Терзија
Број ЕСПБ 5 Статус предмета (обавезни/изборни) изборни
Услов Анатомија и морфологија биљака
Циљ
предмета
Стицање основних знања о принципима и техникама култивисања биљака и биљних делова у контролисаним  лабораторијским условима in vitro. Овладавање техникама рада у асептичним условима. Студенти ће добити теоријска знања о процесима као што су de novo морфогенеза и соматска ембриогенеза, који се могу индуковати у условима in vitro, а имају значаја за вегетативну пропагацију биљака, њихову регенерацију и примену у екологији биљака.
Исход
предмета
Курс обезбеђује студентима да примене стечена практична и теоријска знања како у истраживачком раду, тако и  заштити угрожених, ретких и ендемичних врста и њиховој реинтродукцији  у природна станишта. 
Садржај предмета
Теоријска
настава
Увод; тотипотентност, диференцијација и дедиференцијација биљних ћелија; типови култура; лабораторијска опрема и принципи рада у асептичним условима. Припрема, састав и избор хранљивих подлога; изолација и стерилизација биљног материјала; иницијација култура у условима in vitro и субкултивација. Утицај избора биљног материјала на растење и развој култура; утицај физичких фактора на раст и развој култура; вегетативно размножавање и микропропагација. Суспензије ћелија и културе протопласта; индукција и гајење калусних култура. Културе биљних органа; фактори органогенезе in vitro; регенерација биљних органа и ембриона in vitro. Преношење биљака са хранљивих подлога у услове ex vitro и аклиматизација биљака из културе in vitro. Проблеми гајења биљака у условима in vitro; сомаклонално варирање. Примена in vitro културе виших биљака у очувању биљног генофонда и заштити и реинтродукцији угрожених и ендемичних врста биљака. Примена in vitro културе виших биљака у експерименталним истраживањима. Комерцијална примена техника културе биљних  ћелија, ткива и органа in vitro; примена in vitro културе биљака у биотехнологији.  
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Стерилизација посуђа и припрема раствора минералних елемената. Припрема хранљивих подлога за културу биљака  in vitro. Површинска стерилизација семена и осталог биљног материјала за увођење у културу. Рад у асептичним условима; микропропагација; индукција калуса шаргарепе - поставка. Ожиљавање изданака из културе in vitro. Припрема биљака из културе за пребацивање у земљу и аклиматизацију; преношење биљака у земљу. Одређивање индекса мултипликације пупољака у културама изданака. Одређивање прираста масе калуса. Одређивање успешности аклиматизације биљака из културе in vitro.
Литература
1 Нешковић, М., Коњевић, Р. и Ћулафић, Љ. (2010). Физиологија биљака. Београд: ННК-Интернационал
2 Jelaska, S. (1994). Kultura biljnih stanica i tkiva. Zagreb: Školska knjiga 
3 Pierik, R.L.M. (1997). In vitro culture of higher plants. Dordrecht, Boston, London: Kluwer Academic Publishers
4  
5  
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
1 0 3 / /
Методе
извођења
наставе
теоријска предавања, експерименталне вежбе (ДОН), семинарски рад
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
10 писмени испит /
практична настава 10 усмени испит 50
колоквијуми /    
семинари 30