Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Биологија
Изборно подручје (модул) Молекуларна биологија и физиологија
Врста и ниво студија Основне академске студије, I ниво
Назив предмета Основи алгологије и микологије
Наставник (за предавања) Јелена Б. Вукојевић, Милица В. Љаљевић Грбић, Јелена Ж. Кризманић
Наставник/сарадник (за вежбе) Сања И. Шовран, Драгана Д. Предојевић
Наставник/сарадник (за ДОН) /
Број ЕСПБ 5 Статус предмета (обавезни/изборни) обавезни
Услов /
Циљ
предмета
Циљ предмета је да се студенти упознају са основним особинама различитих типова грађе, њихове исхране, размножавања, класификације, екологије и распрострањења алги и гљива и схвате значај алги и гљива у природи и за човека.
Исход
предмета
Студенти су оспособљени да препознају основне типове грађе, исхране и размножавања алги и гљива. Објасне основне принципе прилагођености и распрострањења алги у животној средини. Аргументују место и улогу алги и гљива у природи и њихов значај за човека. Идентификују типичне представнике различитих таксономских категорија алги и гљива. Студенти су оспособљени да коришћењем светлосног микроскопа анализирају микрокаркатеристике одабраних представника алги и гљива.
Садржај предмета
Теоријска
настава
Место алги и гљива у систему живог света, основи грађе ћелија и талуса алги и соматског тела гљива. Типови исхране и основи размножавања алги и гљива. Основни еколошки типови алги и њихове прилагођености на услове средине. Значај алги и гљива у припроди и за човека. Основне карактеристике прокариотских и еукариотских раздела алги и њихова класификација до нивоа класе са карактеристичним представницима. Класификација гљива са карактеристикама виших таксона и типичним представницима.
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Основи микроскопске технике. Основни типови организације ћелија алги - одабрани представници. Основни морфолошки типови организације талуса алги - одабрани представници. Основни типови размножавања алги - одабрани представници. Еколошки типови и значај алги  - одабрани представници. Класификација и карактеристике типских представника раздела алги. Типови соматског тела гљива, типови бесполног и полног размножавања гљива. Карактеристични представници одабраних таксономских категорија гљива.
Литература
1 Цвијан, М. и Вукојевић, Ј. (2008). Основи алгологије и микологије - скрипта. Београд: Биолошки факултет.
2 Субаков-Симић, Г., Кризманић, Ј., Љаљевић Грбић, М. и Стајић, М. (2008). Основи алгологије и микологије - практикум. Београд: Биолошки факултет.
3 Lee, Р.Е. (2008). Phycology (4th edition). Cambridge: Cambridge University Press.
4 Alexopulos, C. J., Mims, C. W. & Blackwell, M. (1996). Introductory mycology. John Wiley & Sons, INC   
5  
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2 2      
Методе
извођења
наставе
Теоријска настава са Power Point презентацијама. Практична настава са Power Point презентацијама, микроскопским препаратима и хербарским материјалом.
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
  писмени испит  
практична настава 20 усмени испит 40
колоквијуми 40    
семинари