Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Биологија
Изборно подручје (модул) Екологија
Врста и ниво студија Основне академске студије, I ниво
Назив предмета Теренски практикум - екологија 1
Наставник (за предавања) Александар С. Ћетковић; Гордана М. Томовић; Дмитар В. Лакушић; Слободан Д. Јовановић; Душко С. Ћировић; Марко С. Сабовљевић; Александар Е. Хегедиш
Наставник/сарадник (за вежбе) Александра Ж. Пенезић; Срђан В. Суботић
Наставник/сарадник (за ДОН)  
Број ЕСПБ 4 Статус предмета (обавезни/изборни) обавезни
Услов Систематика и филогенија биљака; Систематика и филогенија хордата; Основи екологије; Општа екологија биљака; Општа екологија животиња.
Циљ
предмета
Савладавање и утврђивање елемената теоријски обрађених еколошких, биогеографских и заштитарских садржаја кроз практичан теренски рад: упознавање са елементима екосистемског и предеоног диверзитета Србије, као и са организацијом и реализацијом теренског рада (пре свега са методологијом прикупљања и процесуирања еколошких и флористичко-фаунистичких података).
Исход
предмета
Студенти су оспособљени за: свеобухватно сагледавање основних еколошких и биогеографских феномена и процеса у реалном природном окружењу, посебно везаних за проблеме и могућности заштите природе и биодиверзитета Србије; примену елементарних метода теренског рада.
Садржај предмета
Теоријска
настава
Основни принципи, критеријуми и концепти прикупљања, обраде и интерпретирања података у теренским истраживањима из екологије, биогеографије и заштите животне средине. Класификација, карактеристике, динамизам и географски распоред најважнијих типова копнених и слатководних екосистема, заједница, станишта и предеоних целина, на простору ужег и ширег подручја Београда, јужног обода Панонске низије и делова источне и централне Србије, у висинском опсегу од низија и побрђа, преко монтане до алпијске зоне на планинама (70-2000 м). Основни елементи предеоне екологије. Eдификаторске и друге карактеристичне врсте; ендемична и реликтна флора и фауна; животне форме и адаптивни типови; угрожене и заштићене врсте; карактер нарушености екосистема и проградационо-деградациони процеси; различити аспекти и проблеми заштите животне средине у конкретним локалним околностима, укључујући концепт заштите природе кроз систем заштићених подручја.
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Општи принципи организације и реализације теренског рада у области екологије, биогеографије и заштите животне средине; методологија прикупљања и процесуирања флористичко-фаунистичких података, као и аспекти методологије еколошких истраживања у демекологији, ценологији, екосистемологији и предеоној екологији (формирање и организација збирки примерака и архива дигиталних записа, базе података, геореференцирање, теренски извештаји, дигитализација предеоних елемената, итд).
Литература
1 КЕГБ & КЕГЖ. 2011-2015. Екосистеми Балкана – теренска настава из области екологије, биогеографије и заштите животне средине. Биолошки факултет Универзитета у Београду (неауторизована електронска скрипта).
2 Ћетковић, А. Лакушић, Д., Била-Дубаић, Ј., Плећаш, М. & Пенезић, А. 2011-2015. Презентација са садржајима теренске наставе – екосистеми и предели, флора, фауна и методе. Биолошки факултет Универзитета у Београду (неауторизовано електронско градиво).
3  
4  
5  
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
1 3      
Методе
извођења
наставе
Кратка теоријска настава (ex-катедра и на самом терену), практични теренски рад студената на сакупљању флористичких, фаунистичких и еколошких података, као и њиховој информатичкој и геопросторној обради.
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
10 писмени испит 40
практична настава 20 усмени испит 30
колоквијуми      
семинари