Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Биологија
Изборно подручје (модул) Екологија
Врста и ниво студија Основне академске студије, I ниво
Назив предмета Урбана екологија
Наставник (за предавања) Душко С. Ћировић, Слободан Д.  Јовановић 
Наставник/сарадник (за вежбе) Душко С. Ћировић, Слободан Д.  Јовановић, Александра Ж. Пенезић
Наставник/сарадник (за ДОН)  
Број ЕСПБ 4 Статус предмета (обавезни/изборни) обавезни
Услов  
Циљ
предмета
Да студенте упозна са проблематиком положаја и еколошким перспективама развоја урбаног човека, са специфичностима града као еколошког система, као и са проблемима и последицама интензивне и екстензивне урбанизације, са разноврсношћу и екологијом урбаних и субурбаних биотопа, са диверзитетом синурбане флоре, вегетације и фауне, са методологијом картирања и вредновања урбаних биотопа и мониторингом индикатора одрживог развоја градских подручја.
Исход
предмета
Студенти ће: знати еколошке специфичности града и разумети проблеме урбанизације и индустријализације; моћи да разликују и објективно вреднују урбане и субурбане биотопе; знати основне карактеристике и представнике синурбане флоре, вегетације и фауне и разумети њихову улогу и значај у функционисању града као еколошког система; бити оспособљени да се укључе у мултидисциплинарне тимове на пословима картирања и вредновања урбаних биотопа.
Садржај предмета
Теоријска
настава
Урбана екологија као посебна еколошка дисциплина, однос према другим наукама. Град као еколошки систем - специфичност, законитост, (не)аутономност. Историјат урбанизације и савремени урбани развој (до мегалополиса). Карактеристике урбане климе - феномен урбаног топлотног острва. Биогеохемијски циклуси и циклуси нутријената у савременим урбаним екосистемима. Урбани, субурбани и рурални системи. Загађивање атмосфере у урбаним екосистемима - формирање класичног смога и фотосмога и њихов утицај на живи свет. Преглед и екологија урбаних станишта. Биодиверзитет, функционисање и (не)стабилност урбаних екосистема. Синурбана флора и фауна и њихов значај у екосистему града. Синантропизација и инвазибилност урбаних станишта. Биљни свет урбаних биотопа на примеру града Београда. Картирање и вредновање урбаних и субурбаних биотопа у функцији заштите и одрживог развоја градова - пример Београда. Агроекосистеми и корови. Екосистемски сервиси урбаних и субурбаних екосистема.
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Биоблиц - савремени покрет или метода истраживања урбаног биодиверитета. Синурбана (рудерална) флора и вегетација и њен значај у градским екосистемима. О улози страних врста у урбаној флори и вегетацији. Мониторинг квалитета животне средине на подручју Београда. Методологија картирања и вредновања урбаних биотопа и израде катастра зелених површина. Бука и вибрације као специфични – урбани еколошки фактори. Светлосно загађење у урбаним екосистемима. Комунални отпад у Србији - стање, проблеми и перспективе. Урбани еколошки отисак. 
Литература
1 Richard T. T. Forman (2014). Urban Ecology: Science of Cities. Cambridge University Press, p. 462.
2 Matthias Richer, Urlike Weiland (2012). Applied Urban Ecology: a global framework. Wiley-Blackwell, p. 219. 
3 Ian Douglas, Philip James (2015). Urban Ecology an introduction.  Routledge, p. 543.
4 Marzluff, J.M.; Shulenberger, E.; Endlicher, W.; Alberti, M.; Bradley, G.; Ryan, C.; ZumBrunnen, C.; Simon, U. (2008). Urban Ecology - an international perspective on the interaction between humans and nature. Springer Science+Business Media, p. 149.
5 Цвејић, Ј., Теофиловић, А., Јовановић, С., Лакушић, Д., Тутунџић, А. (2007): Кључ за картирање биотопа. - Урбанистички завод Београда, Секретаријат за заштиту животне средине, Град Београд, свеска 2.
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
3 1      
Методе
извођења
наставе
предавања, теоријске и практичне вежбе, консултације
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
10 писмени испит  
практична настава 10 усмени испит 50
колоквијуми 30    
семинари