Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Биологија
Изборно подручје (модул) сви модули
Врста и ниво студија Основне академске студије
Назив предмета Екологија и климатске промене
Наставник (за предавања) др Срђан Ж. Стаменковић, др Јасмина Шинжар Секулић
Наставник/сарадник (за вежбе) др Срђан Ж. Стаменковић, др Јасмина Шинжар Секулић
Наставник/сарадник (за ДОН)  
Број ЕСПБ 8 Статус предмета (обавезни/изборни) изборни
Услов Основи екологије (за студенте модула Е), Принципи екологије (за студенте модула МБФ), Екологија животиња и Екологија билјака (за студенте модула Б)
Циљ
предмета
Оспособити кандидате да самостално прате и анализирају податке о климатским променама на Земљи и у биосфери. Оспособити кандидате да процењују могуће утицаје климатских промена према релевантним сценаријима, а посебно промене у обрасцима диверзитета одабраних индикаторских група. Оспособити кандидате да самостално и у тиму истраже и прогнозирају утицај климатских промена на поједине секторе људске делатности. 
Исход
предмета
Кандидати ће по завршетку курса бити оспособљени да утврђују, анализирају и прогнозирају могућа дејства климатских промена на биодиверзитет (глобално) и различите компоненте антропогено измењених и природних екосистема (регионално). Биће у стању да предложе мере митигације или/и  неповољних утицаја на одабране индикаторске групе живих бића.
Садржај предмета
Теоријска
настава
Рекапитулација основних постулатаг глобалне екологије. Рекапитулација основних утицаја људске цивилизације на околину. Индустријска револуција и угљенични отисак. Велико убрзање и почетак систематског квантитативног мерења промена у атмосфери и хидросфери. Преглед досадашњих глобалних иницијатива. Научни основ климатских промена: основни постулати динамике плантеарног климатског система кроз анализу процеса и механизама формирања климе и промена атмосфере и хидросфере. Промене климе у холоцену - кратки климатски циклуси. Утицај промена кллиме на жива бића: подаци, процеси и механизми. Могући утицају на глобалну цивилизацију. Преглед мера ублажавања и отклањања последица. Сценарији климатских промена у региону Балканског полуострва. 
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Кандидати ће одслушати онлине курс https://www.wwf.de/aktiv - werden/bildungsarbeit - lehrerservice/mooc - online -vorlesung/climate - change - a -massive -open - online -course -mooc/ и приложити сертификат као потврду одслушаног/положеног курса. Реализоваће семинарски рад у којем ће за одабрано подручје Балканског полуострва истражити ефекте климатских промена на биодиверзитет кроз анализу утицаја на одабране индикаторске групе биљака и животиња.  
Литература        
1 IPCC (2007). AR4 Climate Change 2007: Synthesis Report. https://www.ipcc.ch/report/ar4/syr/
2 IPCC (20218). SPECIAL REPORT: Global Warming of 1.5°C. https://www.ipcc.ch/sr15/
3 IPCC (2020). AR6 Synthesis Report: Climate Change 2022. https://www.ipcc.ch/report/sixth-assessment-report-cycle/
4  
5  
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2 2      
Методе
извођења
наставе
Критичка рецепција одабраних теоријских поглавља литературе; самостални рад на задатим проблем-ситуацијама; предлагање мера за отклањање последица климатских промена 
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
  писмени испит 50
практична настава 30 усмени испит  
колоквијуми      
семинари 20