СРП - SRP - ENG
пријава: сервиси / webmail
претрага:
logo univerziteta
logo fakulteta
УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ
БИОЛОШКИ ФАКУЛТЕТ
naslovna slika
fotografija osoblje
Др Лидија Раденовић

редовни професор
за ужу научну област: Физиологија животиња и човека

Адреса: Центар за ласерску микроскопију Студентски трг 16, П. Фах 52 11000 Београд, Србија

Тел: phone:(+381 11)3032356 fax:(+381 11)2638500
Е-mail: lidijar@bio.bg.ac.rs
Рођена је 1966. у Београду где је завршила основну и средњу школу са дипломама Вук Караџић. Дипломирала  је 1991. молекуларну биологију. Од 1992. је запослена на Биолошком факултету. Објавила је преко 70 научних радова. Добитник је националних и међународних награда и стипендија. Има студијске боравке у иностраству као и бројне научно-стручне експертизе. Члан је међународних и домаћих научних друштава. Учествовала је у организационим и научним одборима више међународних конгреса.
Образовање и квалификације

1992. стручни сарадник на Катедри за Општу физиологију и биофизику, Института за физиологију и биохемију, Биолошког факултета у Београду. 1994. асистент приправник 1995. магистрирала је са тезом "Инхибиција биохемијске активности ћелија сивог миша хлорпромазином праћена преко интрацелу­ларних ензимских маркера у ин витро условима” на смеру Биохемија Хемијског факултета у Београду и тиме стекла звање магистра биохемијских наука. 1996. асистент 2001. одбранила је докторску дисертацију под називом “Промене неких параметара оксидативног стреса након апликације каиничне киселине у хипокампус пацова” и тиме стекла звање доктора биолошких наука. 2001. доцент за предмет Експериментална физиологија И, на Катедри за Општу физиологију и биофизику, Института за физиологију и биохемију, Биолошког факултета, Универзитета у Београду. 2005. виши научни сарадник ИБИСС-а. 2006. ванредни професор за област Неуронауке на Катедри за Општу физиологију и биофизику, Института за физиологију и биохемију, Биолошког факултета, Универзитета у Београду. 2006. експерт за домен Биомедицина и молекуларне бионауке у COST-у (European Cooperation in the field of Scientific and Techical research), Brussel, Belgium, EU 2011. редовни професор за област Физиологија човека и животиња на Катедри за Општу физиологију и биофизику, Института за физиологију и биохемију, Биолошког факултета, Универзитета у Београду. 2012. руководилац мастер програма Неуронауке и модула/програма докторских студија Неуронауке Биолошког факултета.
Кретање у служби

Тим Др Лидије Раденовић се једини у Србији бави експерименталним моделом мождане исхемије. У свом раду као експериметалне животиње користи пустињског миша М. унгуицулатус који има физиолошке предиспозиције у односу на друге врсте у виду две мождане аорте – каротиде, као код човека, за разлику од пацова који их има четири. Мождана исхемија је велики проблем савременог друштва. По степену смртности ово оболење налази се на трећем месту. Лидија Раденовиц се бави успостављањем адекватног анималног модела у којем се тестира различита дужина исхемије, а ефекти се прате на три различита нивоа: на интрацелуларном нивоу – пратећи различите параметре оксидативног стреса у четири мождане структуре, на хистолошком нивоу – пратећи морфолошке промене у различитим можданим структурама и на нивоу целе јединке бихевиоралним тестирањем – пратећи моторну активност сваке појединачне експерименталне животиње. У свом научном раду Лидија Раденовић паралелно прати и изучава како механизме и фазе постисхемијских патофизиолошких процеса, тако и последице који су код пацијената често скопчани са поремећајима моторике. Успешно успостављање и добра карактеризација анималног модел система експерименталне мождане исхемије омогућила је Лидији Раденовић теститање различитих стратегија неуропротекције. Осим тога тим Лидије Раденовиц је једини у Србији који се бави теститањем ефеката обогаћене средине и улоге протеина екстраћелијског матрикса на пластичност мозга.
Област истраживања

мождана исхемија, неуродегенерација мозга, хомеостаза мозга, пластичност мозга, неуропротекција, неуроинфламација, неурогенеза, методе тестирања понашања, обогаћена средина, оксидативни стрес, неуроимиџинг, митохондрије, екстраћелијски матрикс
Универзитет у Београду
Биолошки факултет
Адреса: Студентски трг 16, 11158 Београд 118
Контакти
E-mail: dekanat@bio.bg.ac.rs
Copyright © 1873 - 2024 Биолошки факултет Универзитет у Београду