Други Конгрес студената биологије „Симпласт“
унос: 04.11.2016.
Други Конгрес студената биологије „Симпласт“ одржан је од 27.10. до 31.10.2016. године, на Златибору у Студентском одмаралишту „Ратко Митровић“. Организатор Конгреса је Савез студената Биолошког факултета уз подршку Биолошког факултета Универзитета у Београду.

Симпласт је по други пут окупио младе биологе и омогућио им да стекну нова знања из научно-популарних области кроз неформално образовање које је обухватало активно учешће у предавањима, радионицама и дискусијама.

На свечаном отварању присутнима су се обратили академик Владимир Стевановић; декан Биолошког факултета Жељко Томановић; председник Скупштине општине Чајетина, Милоје Рајовић и председник Савеза студената Биолошког факултета Дино Мартинић.

Као изненађење присутнима одржана је телефонска конференција где су учесницима конгреса обратили студенти Биолошког факултета који студирају и/или се баве научним радом на престижним светским универзитетима као што су Џон Хопкинс (САД), Национални универзитет у Јокохами (Јапан), Универзитет у Амстердаму (Холандија), Универзитет у Сорбони (Француска), итд. Где су учесници телефонске конференције поделили своја искуства на праксама и у истраживању, као разлоге који их покрећу за бављење науком.
Учесници су имали прилику да присуствују предавањима посвећеним различитим биолошким дисциплинама, као што су: „Ендемична флора западног и централног дела Балканског полуострва - чињенице и изазови“ академик Владимир Стевановић, „Адаптивно управљање биолошким ресурсима“ доц. др Срђан Стаменковић, „Bacillus spp. - светла будућност микроорганизама у биолошкој контроли“ др Ивица Димкић, „Организацијом времена до успеха и слободе“, Матеја Опачић, „Основе биолошке одбране“  проф. др Владан Радосављевић, „Алели ниске пенетрабилности као биолошки маркери карцинома простате“ проф. др Горан Брајушковић, „Терапија ћелијама имунског система - нови приступи“ др Ивана Стојановић и тим имунолога, и панел дискусији посвећеној повезивању научног и привредног сектора у којој су учествовали др Недељко Милосављевић (Центар за трансфер технологије УБ), др Наташа Голић (Сектор за трансфер технологија ИМГГИ) и др Сретен Терзић (Институт за ратарство и повртарство).

Осим предавања, одржане су и радионице „Research & Remake“ др Наташа Голић и др Бојана Бановић, „Студија случаја“ Давид Бакић и Душан Анкић, „В(л)ажна станишта“ Ивана Трбојевић и Драгана Предојевић, „Симпласт Квиз“, затим Биоинформатичка радионица др Бојане Бановић, „Препознати непознато“ доц. др Срђан Стаменковић, Милош Збиљић, Никола Паскаш и Милица Адамовић и радионица „Етноботаника - повратак у будућност“ проф. др Пеђа Јанаћковић и Милан Гавриловић.

Програм КСБ Симпласт је заинтересовао студенте свих модула и година Биолошког факултета, сва предавања, радионице, сесије, дискусије су биле изузетно посећене, а наши учесници активни у решавању задатих проблема, анализирању резултата, али и слободни у постављању питања. Кроз овакав вид неформалног образовања, успели смо да умањимо дистанцу између професора и студената, да пружимо увид у нове токове наука, као и да омогућимо међугенерацијско упознавање, дружење и размену искустава.
Поред студената Биолошког факултета Универзитета у Београду, у програму конгреса су учествовали и студенти биолошких департмана Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду и Државног универзитета у Новом Пазару.

Конгрес студената биологије „Симпласт“ је једини конгрес оваквог типа у Србији, а Организациони тим ће се потрудити да као такав постане традиција Биолошког факултета у Београду, али и да се из године у годину усавршава и напредује заједно са нашим учесницима.