Јавна презентација пројекта CEREBRO
унос: 28.12.2023.
Сагласно оквирима Светске банке за управљање животном средином и друштвом
Биолошки факултет, Универзитета у Београду

позива на

ЈАВНЕ КОНСУЛТАЦИЈЕ

јавност, органе, организације и појединце заинтересоване за

ПЛАН ЗА УПРАВЉАЊЕ ЗАШТИТОМ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ И УМАЊЕЊЕ СОЦИЈАЛНОГ УТИЦАЈА

за пројекат „Characterization of cerebral interstitial fluid secretome following intermittent theta burst stimulation - deciphering the neurochemistry of brain stimulation (CEREBRO)“
Пројекат „CEREBRO који финансира Фонд за науку Републике Србије у оквиру програма PROMIS2023, а реализује пројектни тим са Биолошког факултета Универзитета у Београду и Института за нуклеарне науке Винча - Институт од националног значаја за Републику Србију под руководством др Милорада Драгића, има за циљ испитивање ефеката репетитивне транскранијалне магнетне стимулације (рТМС) и то њеног специфичног протокола - интермитентне стимулације тета прасковима (иТБС) на неурохемију мозга код здравих лабораторијских пацова.

рТМС и различити њени протоколи, попут иТБС користе се за лечење неких неуропсихијатријских стања (попут депресије и опсесивно-компулсивног поремећаја) а истраживања указују да се овај вид неуромодулације мозга који је поптуно неинвазиван и безболан може користити и за лечење неуродегенеративних болести. Иако доста података указује на значај овог приступа у неуронаукама, још увек није познато шта сама стимулација мења на нивоу неурохемије мозга - ослобађање неуротрансмитера, фактора раста, цитокина и хемокина као ни колико дуго ефекти које стимулација оствари трају. Стога је главни циљ CEREBRO пројекта да испита актуни, субхронични и хронични ефекат иТБС на секретом (све оно што нервне ћелије ослобађају у ванћелијски простор) у пречеоној кори здравих пацова. Разумевање неурохемије и фактора који се ослобађају након краткорочне и дугорочне примене иТБС као и колико су такве промене дуготрајне могу значајно допринети даљој употреби овог приступа за лечење обољења централог нервног система  и пружити јасан основ када, колико и да ли уопште овакав приступ има смисла у лечењу различитих патологија.
Детаљи Јавне консултације су у наставку.

Агенда
Тема: Анализа Плана за заштиту животне средине и социјална питања пројекта CEREBRO
Време: Уторак, 9. јануар 2024. године у 11:00 часова
Локација: Зоом састанак (линк за приступ у наставку)
Активности:
• Презентација Плана
• Питања и одговори
• Дискусија
• Формулисање и усвајање закључака

Прилози: План за заштиту животне средине и социјална питања CEREBRO.

Topic: CEREBRO ESMP Public Defense
Time: Jan 9, 2024 11:00 AM Budapest