Национални неонатални скрининг за СМА на Биолошком факултету
унос: 07.09.2023.
Одлуком Владе Републике Србије од 06.09.2023. године сва деца рођена у Србији тестираће се на спиналну мишићну атрофију у Центру за хуману молекуларну генетику Биолошког факултета. Тестирање ће омогућити да се болест која је водећи узрок смртности код новорођенчади открије на самом рођењу како би генетичке терапије имале максималан учинак и деци са СМА омогућиле живот какав имају друга деца.

Национални неонатални скрининг је резултат Студије изводљивости неонаталног скрининга за СМА током кога је у Центру за хуману молекуларну генетику тестирано скоро 11000 беба. Учесници студије били су и ГАК Народни фронт, Универзитетска клиника у Тиршовој, породилиште Клиничког центра у Крагујевцу и удружење пацијената СМА Србија.

Честитамо др Милошу Бркушанину, руководиоцу студије, и свима који су допринели достигнућу важном за цело наше друштво.