Оаза за опрашиваче
унос: 31.10.2023.
У Ботаничкој башти „Јевремовац“ Биолошког факултета Универзитета у Београду званично је отворена Оаза за опрашиваче. Овај јединствени кутак је реализован уз подршку Амбасаде САД у Београду и Институције Смитсонијан из Вашингтона, и има за циљ да едукује посетиоце о важности опрашивача и њиховој улози у урбаним срединама.
У склопу ове нове целине, у Ботаничкој башти постављене су репродуковане, едукативне табле, инспирисане Баштом Смитсонијан Музеја (Smithsonian Gardens) из Вашингтона, а које пружају информације о опрашивачима, њиховим карактеристикама и начинима на које им можемо пружити подршку у свом окружењу. У склопу Оазе за опрашиваче, посађен је и велики број биљака које цветају у различитим периодима године – од раног пролећа до касне јесени, и тиме обезбеђују храну инсектима током целокупног периода њихове активности, што је посебно важно у градовима.
У оази за опрашиваче постављен је хотел за солитарне пчеле, а захваљујући његовом јединственом дизајну овај део Баште добио је посебну препознатљивост. У његовим шупљинама, солитарне пчеле ће полагати своја јаја, док ће посетиоци имати прилику да потпуно безбедно изблиза посматрају овај фасцинантни процес.