Сагласно оквирима Светске банке за управљање животном средином и друштвом Биолошки факултет, Универзитета у Београду позива на ЈАВНЕ КОНСУЛТАЦИЈЕ јавност, органе, организације и појединце заинтересоване за ПЛАН ЗА УПРАВЉАЊЕ ЗАШТИТОМ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ И УМАЊЕЊЕ СОЦИЈАЛНОГ УТИЦАЈА за пројекат „ULTIMATE BIOFORTIFICATION AND RESHAPING OF SOIL MICROBIOTA FOR MORE SUSTAINABLE AGRIFOOD PRODUCTION, ENVIRONMENT PROTECTION AND HUMAN HEALTH (TERRA_MADRE)“
унос: 04.12.2023.
Сагласно оквирима Светске банке за управљање животном средином и друштвом
Биолошки факултет, Универзитета у Београду

позива на

ЈАВНЕ КОНСУЛТАЦИЈЕ

јавност, органе, организације и појединце заинтересоване за

ПЛАН ЗА УПРАВЉАЊЕ ЗАШТИТОМ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ И УМАЊЕЊЕ СОЦИЈАЛНОГ УТИЦАЈА

Увод
Пројекат „TERRA_MADRE“ који финансира Фонд за науку Републике Србије у оквиру програма ПРИЗМА, а реализује пројектни тим са Биолошког факултета Универзитета у Београду под руководством Др Ивице Димкића, има за циљ процену здравственог статуса осиромашеног, као и земљишта преоптерећеног хранљивим материјама у различитим климатским и географским регионима Републике Србије путем метабаркодирања, метагеномских анализа и физичко-хемијске карактеризације.
Нова парадигма преобликовања микробиома земљишта, са циљем  побољшања здравља земљишта и повећања продуктивности пољопривредних екосистема, до сада је показала веома обећавајуће резултате. Ризосферне бактерије и гљиве биће изоловане и идентификоване традиционалним и молекуларним приступима, а такође ће бити окарактерисана и њихова способност да се користе као корисни микроби у ревитализацији земљишта. Најперспективнији корисни микроорганизми и најбољи кандидати коровских биљака за компостирање биће одабрани и комбиновани како би се развили различити биоинокуланти који ће чинити основу за дизајнирање различитих формулација тзв. побољшивача земљишта, а чије ће се перформансе као биођубрива тестирати у контролисаном окружењу и на отвореним пољима. Као крајњи резултат, поред утврђивања здравственог картона земљишта у Републици Србији, очекује се развој високоефикасних побољшивача земљишта који поседују потенцијал за комерцијализацију и технолошки нису превише сложени за производњу, а истовремено који су еколошки прихватљиви и безбедни за здравље.
С обзиром на примену наведених органских и минералних компоенти, препознат је умерен ниво могућег утицаја на животну средину, те је у складу са правилима Фонда за науку и Светске банке, припремљен План за заштиту животне средине и социјална питања (Environmental and Social Management Plan – ESMP). Јавна консултација са учешћем стручне јавности има за циљ да представи ЕСМП и да кроз дискусију дође до процене адекватности и прихватљивости плана.

Детаљи Јавне консултације су у наставку.

Агенда
Тема: Анализа Плана за заштиту животне средине и социјална питања пројекта ТЕРРА_МАДРЕ
Време: Понедељак, 11. децембар 2023. године у 14:30 часова
Локација: Зоом састанак (линк за приступ у наставку)
Активности:
• Презентација Плана
• Питања и одговори
• Дискусија
• Формулисање и усвајање закључака

Прилози: План за заштиту животне средине и социјална питања (TERRA_MADRE_ESMP_Rev VP_30 10 23_FINALOK_IN[131184].pdf).

Линк за Зоом састанак - TERRA_MADRE ESMP Public Defense
Meeting ID: 817 6970 8036; Passcode: 9caA4y