Универзитет у Београду - Биолошки факултет постао је члан угледне EUROPARC федерације
унос: 01.04.2024.
Федерација ЕУРОПАРЦ је мрежа европских заштићених подучија која ради на унапређењу европске природне и културне баштине. EUROPARC федерација је посвећена практичном очувању природе и одрживом развоју европског биодиверзитета, подстичући холистички приступ у управљању природним добрима. Окупља организације из целе Европе, са заједничком страшћу према природи и пејзажима. Федерација истиче значај заштићених подручја за животни, друштвени и економски развој наших региона, земаља и европског друштва. Као представничко тело заштићених подручја Европе, ЕУРОПАРЦ федерација представља колективни глас за све природне и пејзажне области, који настоји да изгради јачу, уједињену, европску мрежну организацију која  може да подржи своје чланове и да одговори на тренутне и будуће изазове са којима се суочава природа на подручју Европе.

Биолошки факултет Универзитета у Београду је препознат од стране EUROPARC федерације као релевантан сарадник и одобрено му је чланство у овој организацији. Својим радом, Биолошки факултет је остварио велики допринос истраживањима биодиверзитета у Србији, па самим тим и формирању бројних заштићених подручја, због чега је сасвим оправдано препознат као релевантан партнер европске зајендице чувара природних вредности.

Учлањење Биолошког факултета иницирано је и финансирано од стране пројекта Ecosystem services assessment of Ribnica Gorge (Western Serbia) through citizen science финансираног из буџета Центра за промоцију науке Републике Србије.

Више у прилогу.